Varikosel Nedir ?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Varikosel Nedir ?

Varikosel Nedir ?

Erkek nedenli kısırlığın en sık görülen nedenlerinden biri varikoseldir.Erkek nedenli kısırlık tüm çocuk sahibi olamayan çiftlerin %50 sini oluşturur.

Varikosel,testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların çeşitli nedenlerle genişleyerek varisleşmesidir.Varikosel sıklıkla sol taraf testisinde görülür. Sol taraftaki toplar damarın sağdakinden 10 cm daha uzun oluşu, solda daha sık görülmesinin nedenlerinden biri olabilir.Nadiren sadece sağ tarafta veya her iki tarafta da görülebilir (%10-15).Testislerin üst kısmında-yanda, skrotumun (torbanın) içinde kıvrımlar halinde şişlik hissedilir.

Varikosel testiste ısı artışı başta olmak üzere birçok soruna neden olur . Yaşla birlikte ilerleyerek sperm yapım bozukluğuna neden olabilir buda kısırlığa yol açabilir.

Varikoselin görülme sıklığı toplumda %16–25 olup 20–30 yaş grubunda en fazladır. Çok ilerlemiş olgularda testis boyutlarında azalma ve testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir. Bazı erkeklerde sperm yapım bozukluğu dışında testiste veya kasık bölgesinde ağrı olabilir. Çalışmalarda kısırlık (infertilite) şikâyeti ile başvuran erkeklerin %35-40′ında varikosel tespit edilmiştir.

 VARİKOSEL BELİRTİLERİ

– Testislerde ağrı
– Testislerde küçülme
– Testislerde dolgunluk hissi
– İnfertilite (kısırlık)
– Gözle görülebilen genişlemiş damarlar
– Ele gelen genişlemiş damarlar

 VARİKOSEL AMELİYATI

Varikosel en sık karşılaşılan ve özellikle yeni gelişen  mikrocerrahi ameliyat tedavisi sonucu en iyi netice elde edilen erkek kısırlığı nedenidir.

Varikosel için mevcut tek tedavi yöntemi ameliyattır. Bir kez varikosel tanısı konulursa hastalık mutlaka cerrahi olarak düzeltilmelidir.Ameliyatda genişlemiş testis toplar damarları bağlanır ve problem ortadan kaldırılır.Operasyondan sonra varikosel tekrar oluşabilir ve yeni tedaviye gereksinim duyulabilir.Varikosel en sık karşılaşılan ve özellikle yeni gelişen mikrocerrahi ameliyat tedavisi sonucu en iyi netice elde edilen erkek kısırlığı nedenidir.

Varikosel ağrı nedeni de olabilir. Ağrının geçeceği garanti edilemezse de mikrocerrahi yöntem ve ağrıya yönelik operasyon tekniklerinin uygulanması ile bir çok vakada ağrı ortadan kalkmaktadır.

Eğer çocuk sahibi olamama varikosele bağlı ise ve geç kalınmamışsa      tedaviden sonra    bir kaç ay içinde başarılı sonuçar elde edilebilir. Varikosel ameliyatından üç ay sonra spermiyogram testi yapılması uygun olur.Tedaviler   sonucu çoğu erkeğin sorununu çözerek normal cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmaları sağlanabilmektedir.

Erkeğin bir Üroloji uzmanı tarafından muayenesi yapılmadan ve uzman bir laboratuarda gerçekleştirilen spermiyogramı deneyimli bir Üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeden kadına yönelik kısırlık ,tüp bebek ve aşılama tedavilerine geçilmemelidir.

Varikosel,enfeksiyonlar ve ilaç tedavileri uzman üroloji hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

 Sıkça Sorulan Sorular

1-Varikosel nedir?

Varikosel,testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların çeşitli nedenlerle genişleyerek varisleşmesidir.

2- Varikosel nasıl tespit edilir?

Varikosel yumurtadan bacağa yayılan ağrı ve sıcak ortamda torbada belirginleşen kıvrımlı damar yapısı ile fark edilebilir.Kısırlık tedavisi için yapılan tekikler esnasında el muayenesi ile de saptanabilir.Varikoselin görülme sıklığı 20-30 yaş grubunda en fazladır.

3-Varikosel hastalığı nelere yol açar?

Varikosel tek başına bir sağlık sorunu oluşturmaz. Sperm hücrelerini etkileyerek kısırlık sebebi olması ve bazen de ağrıya neden olması nedeni ile tedavi edilmesi gerekir. Ağrı sorunu olmayan ve kısırlığın neden oluşturmadığı kişilerde varikosel tedavisine gerek yoktur .

4-Varikosel nasıl tedavi edilir?

Varikosel tanısı konulan kişiye kısırlık sorunu için öncelikle mikrocerrahi varikosel ameliyatı önerilmelidir.Varikosel olan kişilere ilk olarak ilaç tedavisi ya da tüp bebek önerilmemelidir çünkü ameliyat sonrası spermiyogram değerlerinde istatistiki olarak %80 e varan düzelmeler sağlanmıştır.Ve bunun sonrasında çiftler başka bir tedavi yöntemine gerek kalmadan normal yolla çocuk sahibi olabilirler.

AZOSPERMİ HASTALARININ VARİKOSEL AMELİYATI OLMASINDAKİ AMAÇ NEDİR?

Varikosel Ameliyatı İle Çocuk Sahibi Olanlar

Azospermi kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin kâbusudur. Tüp bebek mikroenjeksiyon uygulaması için bir umut taşıyan çiftin karşısında şimdi de sperm hücresi olmadığı için testislerden bir ameliyat şansı doğmuştur.

Ya bu ameliyatta da sperm çıkmazsa!

Testislerin bazı hastalıklar nedeniyle çalışmadığını biliyoruz. En sık görülen sorun VARİKOSEL hastalığı. Bu hastalıkta testisi besleyen kan damarlarının genişleyip belirginleştiğini, testisin ağrı ve sarkma yapabildiğini görüyoruz. Yaşlıların bacaklarında oluşan genişlemiş damarların, ağrılı mor damarların yarattığı sorunların testiste de sorun haline geldiğini görebiliyoruz. Bazen sadece sperm hareketlerinde zayıflama, sperm sayısında azalma yapan durum, azoospermi dediğimiz menide hiç sperm olmaması şiddetine ulaşabiliyor. Tek şans tüp bebek mikroenjeksiyon uygulaması önerisini işitiyoruz hatta erkek testisinde ameliyatla parça alınarak bulunacak sperm hücreleri ile tüp bebek yapılacağını öğreniyoruz.

Ya bu ameliyatlarla da sperm çıkmazsa!?

Bilinen şudur ki VARİKOSEL HASTALIĞI DÜZELMEDEN YAPILACAK AMELİYATTA SPERM BULUNMAMA, HATTA BULUNAN SPERMLERİN CANSIZ, YETERSİZ OLMA, TÜP BEBEK UYGULAMASINDA BAŞARININ DÜŞMESİ SÖZ KONUSUDUR.

Varikosel Hastalığının tedavi olması ile bu risklerden kurtulursunuz.

Ayrıca 20’ye yakın farklı ülkenin hastaları ile yapılmış bir bilimsel çalışma VARİKOSEL AMELİYATI SONRASINDA AZOPSERMİ ERKEKLERİN TESTİS SAĞLIĞININ DÜZELDİĞİNİ, SPERM ÜRETEBİLDİLDİKLERİNİ HATTA NORMAL YOLDAN GEBELİK GERÇEKLEŞTİĞİNİ BİLDİRMEKTEDİR.

2010 yılında bildirilmiştir ki Azoospermi sorunu olan 233 erkeğin varikosel hastalığı ameliyatla, özellikle MİKROCERRAHİ VARİKOSELEKTOMİ ameliyatıyla giderildikten sonra, 91 erkek ( yani %40’ında) artık menide sperm görülmeye başlamış ve 14 aile normal yoldan çocuk sahibi olabilmiştir.

Özellikle Azoospermi olup testisten parça biyopsi alınan ve çıkan hücrelerin kök hücreler olması nedeniyle tüp bebek mikroenjeksiyon uygulaması başarısızlıkla sonuçlanan erkeklerin. Varikosel ameliyatı sonrası sperm üretimlerinin tekrar başlaması, kök hücrelerin tam sperm hücresi haline gelmesi çok şaşırtıcı bir başarı olmaktadır.

VARİKOSEL AMELİYATLARINI ERKEK KISIRLIK TEAVİSİNDEKİ BU BAŞARISI NORMAL YOLDAN GEBELİK ŞANSINI YARATMAKTA, TÜP BEBEK MİKROENJEKSİYON UYGULAMA ZAMANI BAŞARIYI ARTTIRMAKTADIR.

Kaynak: Baylor College of Medicine, Houston, Texas, USA